Retenční nádrže pro domácnosti, říká ministerstvo

Sucho nás potrápilo v loňském roce
zdroj: archiv.ihned.cz

Pro domácnosti (respektive vesnické domácnosti) chystá ministerstvo životního prostředí novou dotaci. Jedná se o oblast lepšího hospodaření s dešťovou vodou. Ministerstvo tak reaguje na situaci v lońském roce, kdy padla většina teplotních rekordů (těch tropických). Tato novinka na dotačním trhu byla novinářům sdělena na setkání zástupců Visegradské čtyřky (plus Rumunska a Bulharska) pro otázky životního prostředí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) novinářům řekl, že celková hodnota dotace bude několik set miliónů korun a peníze budou budou moci žadatelé využít na postavení retenční nádrže. Zatím není jasné, zda budou moci programu využít zájemci z celé republiky nebo jen z oblastí, které jsou suchem nejvíce ohroženy (za všechny například Jihomoravský kraj). Stejně tak se zatím jedná o samotnou výši a podmínky obdržené dotace.

Inspiraci nalezlo ministerstvo u tzv. kotlíkové dotace, kdy si žadatel mohl pořídit nový úsporný kotel za minimální vlastní náklady. „Podobně chceme lidem nabídnout dotační podporu pro pořízení retenční nádrže. Hodně obvytel již takéto zařízení na zahradě má a vodu používá například pro zalévání ale také na splachování záchodu“ komentoval novinářům Brabec.

Běžně stojí pořízení nádrže o velikosti několika krychlových metrů do 20 000 Kč (včetně materiálu a práce). Voda je pak sbírána v průběhu deště pomocí systému okapů a drenáží. Dešťová voda stéká do nádrže. Při naplnění přebytečná voda odtéká přes přepad. Zatím se uvažuje o výši dotace kolem 50% a peníze by se měly brát ze Státního fondu životního prostředí. Ministerstvo již letos dalo bokem 50 miliónů korun pro nejvíce postižené obce. Tato pobídka však platí přímo pouze pro obce. Šanci uspět mají projekty, které chtějí například využívat dešťovou vodu. Voda ze srážek lze použít jako užitková pro zahradu nebo splachování. Také lze vodu vyčistit a použít jako užitkovou v domácnosti (mytí nádobí, praní apod. Projekt by mohl mít vysokou poptávku po loňském suchém roce, kdy desítky obcí a tisíce domácností byly několik týdnu v krizovém režimu.