Příspěvky i pro propuštěné z hnědouhelných dolů, říkají ekologičtí aktivisté

Kvůli útlumu těžby dochází k propouštění nejev v Ostravsko – Karvinských dolech, ale také v hnědouhelných dolech v severo-západních Čechách. Vláda byla vyzvána pěti ekologickými organizacemi, aby schválila příspěvky i pro tyto horníky. Kabinet navrhuje získat peníze na tyto příspěvky ze zvýšeného poplatku za těžbu. Podle návrhu by měli příspěvek dostávat nejen zaměstnanic OKD, ale i z dalších 10 firem. Pro OKD je již pozdě, ale u ostatních těžebních firem je zvýšení poplatku v pořádku, má-li se tímto způsobem předejít problémům do budoucna (kdy by horníky nakonec vyplácel stát).

těžební stroje na severu čech
zdroj: novinky.cz

Podle ekologických organizací si dvě největší severočeské firmy poslaly do zahraničních matek několik miliard korun za čtyři roky, přičemž na poplatcích zaplatily jen 400 miliónů. Pokud bude taková to firma časem v insolvenci, ekologické škody na životním prostředí (řádově za miliardy korun) bude hradit stát a daňoví poplatníci. Poplatek by se měl zvednou dvojnásobně ze současných 1,5 % na 3 % z tržní ceny uhlí a bude platit následujících pět let.

Organizace dále uvádějí nutnost investovat do rozvoje drobného podníkání v oblastech postižených důlní činností. Útlum těžby hnědého uhlí je zcela zřejmý a trend propouštění bude dále růst. Cílem zvýšení poplatku je získat peníze pro budoucí, téměř jisté, zvýšené vyplácení sociálních dávek nezaměstnaným horníkům. Stejně tak by se měly již teď vybírat peníze dopředu na sanaci poškozeného životního prostředí. Platit by měly firmy, které jsou zodpovědné, ne stát, poté co tyto společnosti vyhlásí po několika letech zisku bankrot.

Celková výše podpory u havířů více než deseti firem se plánuje ve výši téměř 3 miliard (hradí stát). Horníci budou pobírat dávku 8000 Kč měsíčně až po 30 měsíců, starší havíři mohou dosáhnout až na pět měsíců. Jaký efekt bude nakonec mít vyplácení hornické dávky se do budoucna ukáže. Mladí zaměstnanci se jistě přizpůsobí a vystěhují se za zaměstnáním do jiných koutů ČR. Ti starší se budou těžko stěhovat, když celý život byli zvyklí fárat a za prací nedojíždět daleko.