Pigmentové skvrny

 

pigmentové skrvny kolem očí lze částečně odstranit laserem
Častokrát slýcháme, že bychom měli být šetrní k přírodě. Měli bychom třídit odpad, spalovat bio palivo, více využívat MHD, či jinou veřejnou přepravu a také kupovat výrobky jako např. prací prostředky, které neobsahují fosfáty a jiné různé látky, které zatěžují přírodu. Tohle je ale jen část toho, co bychom měli správně dělat. Musíme vzít na zřetel také to, že také my jsme součást přírody.
Takže nejen k přírodě je potřeba chovat se šetrně, aby nám co nejdéle vydržela, ale také k sobě samému bychom se měli chovat stejně obezřetně.
Je v povaze lidí, že jsou manipulovatelní trendy. Sama si uvědomuji, že jsem taková, teď už tedy ne tolik jako v pubertě, kdy jsem vůbec nepřemýšlela nad tím, co je pro mé tělo šetrné a neinformovala jsem se, jaké jsou nežádoucí účinky. Bude to asi tím, že dokud se člověku něco nestane, tak se ničeho moc neobává a nic si nezjišťuje, aby tak tomu zlému předešel.
Zhruba před deseti lety jsem navštívila kosmetičku. Nikterak jsem se nedívala na recenze, nepovažovala jsem to za nutné. Jelikož jsem měla značně aknózní pleť, nechávala jsem si dělat hluboké čistění pleti. Je to tedy dost invazivní metoda, která s vnímáním slova kosmetika, jež si každý představí jako nějaký relax nemá vůbec nic společného. Nicméně, paní kosmetička mi v měsíci červnu nabídla, že by mi pomohl chemický peeling na pleť, ale že se musím vyhnout slunci. Já tedy měla před odjezdem do Turecka, na to mi paní kosmetička řekla, ať si přes hlavu přehodím nějaký ručník a obličej vůbec neopaluji. Teď se tomu musím smát, protože po tom, co jsem se bavila s různými lidmi, mi každý řekne, že chemický peeling se dělá pouze na podzim. A to včetně kožního lékaře ale také různých kosmetiček. Protože v jiných měsících hrozí vznik pigmentových skvrn, když na takto porušenou pokožku zasvítí slunce.
Samozřejmě jsem se tomu nevyhla, pravda je, že jsem až tak nebrala na velkou váhu, co mi kosmetička řekla, možná to bylo i tím, že jsem neměla tu špatnou zkušenost a řádně si to ani neprostudovala. Chyba se stala a pigmentové skvrny pod očima byly na světě. V létě když na mě zasvítí slunce, vyrazí daleko více a každý mi říká, že mám vypálené brýle. Vždy je vyvedu z omylu a potichu si postesknu. Nicméně jsem začala pátrat, co se s tím dá dělat. Většinou se ptám lidí, u kterých vidím, že mají stejný problém. Právě jedna taková slečna mi dala naději, když mi řekla o laseru. Měla stejné pigmentové skvrny pod očima, jejichž příčinou vzniku byla hormonální antikoncepce, jak podotkla. U další kamarádky se zase skvrny objevují dědičně. Takže dobré je, že v tom nejsem sama. Nicméně, co mi kdo poradil, bylo, buď si zajít ke kožní lékařce a ta to odstraní několika (např. třemi) sezeními kdy aplikuje právě peroxid a musí to být jedině na podzim a cenově tento zákrok celkem vychází do 500kč. Nebo si zajít na kosmetickou kliniku, kde tedy se skvrny odbourávají laserem, ale cenově to může být až 5000Kč, podle ošetřované plochy. Mezi těmito metodami je značný finanční rozdíl. Ovšem já stále více tíhnu k té laserové. Peroxid už opravdu na obličej dávat nechci, protože ten mi to způsobil. Nicméně mám na to ještě třičtvrtě roku, než bude podzim, takže ještě budu zvažovat, nebo šetřit. ☺
Momentálně se snažím na pleť dávat jen samé přírodní věci a přírodní kosmetiku, abych nějak zmírnila to, co jsem mu provedla. A to, že existuje laser, je pro mě opravdu naděje, že budu moct chodit mezi lidi bez make-upu a ti se už nebudou divit, mému zvláštnímu opálení. Na to se opravdu moc těším.