Fotovoltaika

Taky se chystáte stavět Váš vysněný dům a zvažujete možnosti fotovoltaiky? Co to vlastně je? Pojďme se na to podívat. Fotovoltaika je metoda přímé přeměny slunečního záření na elektřinu s využitím fotoelektrického jevu na velkoplošných polovodičových fotodiodách. Diody se nazývají fotovoltaické články a jsou většinou sestavovány do veklých celků – fotovoltaických panelů. Jeden solární panel vydá ze sebe energii (do cca 300 W) pro napájení jako je např. rozhlasový přijímač.

O fotovoltaické systémy roste velký zájem. Jejich výhody jsou, že během výroby elektrické energie neznečišťuje životní prostředí a nevznikají emise skleníkových plynů. Vyžadují minimální údržbu a energie slunce je zadarmo. Provozní náklady jsou velmi nízké. Nevýhodou tohoto zařízení je, že solární energie není funkční v noci a je za špatného počasí nespolehlivá.  Výkupní cena je dotována poplatky, které platí všichni odběratelé v ČR. Dotační programy jsou nastaveny tak, aby každá byl šetrný k životnímu prostředí a byl energeticky nezávislý.

Dotace nová zelená úsporám podporuje instalace systémů pro rodinné domy, aby si každá domácnost mohla sama vyrobit tolik energie, kolik potřebuje. Kdysi platilo, čím větší elektrárna tím víc energie a víc dostanu, dnes to už ale neplatí. Abych získala dotaci na instalaci fotovoltaických panelů, musí být navrženo tak, aby 70 % vyrobené energie bylo spotřebováno elektrickými spotřebiči, co uživatel využívá. Úspora představuje snížení poplatků za energii.  Instalace proběhne během jediného dne a pak už jen šetříte. Tak zkuste nad tím popřemýšlet, jestli zrovna Vám, by se to nehodilo.