Marketingová past jménem rybí olej

Rybí olej výrazně zvedl svou popularitu v posledních letech (i když poslední rok či dva zájem opět upadá). V historii se jednalo o velmi nepopulární doplněk stravy, nicméně snadno dostupný. Nevýhodou byla jeho silná rybí pachuť. I milovníci ryb se nad rybím olejem ošklíbali.

Rybí olej se používá po staletí a některé jeho účinky jsou i vědecky prokázané. Nejčastěji se jedná o podpora zdraví srdce a cév, lepší pokožka, zdroj vápníku a vitamínu D, snižuje vznik zánětů, podporuje mozkovou činnost (např. snižuje projevy ADHD).

Na trhu je dnes mnoho značek rybího oleje (nebo taky postaru rybí tuk). S tím však se zvyšuje šance, že naletíte na tuctový produkt prakticky bez účinku.

Prodejci zpravidla lákají na nízkou cenu a vysoké množství DHA a EPA kyselin, které rybí olej v denní dávce obsahuje. A zde se nachází veliká past na spotřebitele. Účinnost rybího oleje je totiž přímo závisla na vstřebatelnost (tj. že látky z rybího oleje se dostanou přes trávicí soustavu do cílových potřebných buněk). Kvalitní produkty s vysokou vstřebatelnosti jsou až 5-10x. Vše totiž záleží na způsobu výroby (tj. dobře vstřebatelné triglyceridy vs. hůře vstřebatelné ethylestery) a použitých konzervantech, aby se olej nezkazil (chceme mít polyfenoly, případně přírodní konzervatny, vyhýbáme se konzervantům z vitamínu E).

Tyto informace se kupodivu velmi špatně dohledávají. Existují sice srovnávací stránky na produkty, ale všichni jedou srovnání ve stylu množštví kyselin a ceny. Jediná stránka která zohledňuje i vstřebatelnost je bonvi.net a jejich srovnání a recenze na rybí olej (je to odkaz, za odměnu že podávají férové informace).

Při výběru si tedy dejte pozor na levné rybí oleje (přičemž nezáleží na zda olej je v kapsli nebo je olej na lžičku – to nemá vliv). Raději si připlaťte za dražší rybí olej z triglyceridů. Protože pokud máte vstřebatelnost 5 menší než u dražšího přípravku, měli by jste požít 5x větší dávku, než je doporučená aby jste se dosáhli stejných účinků jako u dražších produktů (toto je hodně zobecněno, ale velmi zhruba to sedí).